450MXG330MEFCSN35X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 83
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Upgrade
Chemi-Con
TDK
TDK
In Stock: 239
In Stock: 358
Nichicon
In Stock: 208
Nichicon
In Stock: 508
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450MXG330MEFCSN35X35
DigiKey Part Number
1189-2809-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXG330MEFCSN35X35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXG330MEFCSN35X35 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C