450MXC330MEFCSN35X40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 4,279
Datasheet
In Stock: 83
In Stock: 64
Chemi-Con
In Stock: 400
Nichicon
In Stock: 518
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 347
Upgrade
In Stock: 179
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450MXC330MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-450MXC330MEFCSN35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXC330MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXC330MEFCSN35X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C